Болгарські політики виступили проти ескалації конфлікту у Чорному морі

У Чорному морі дедалі частіше з’являються військові кораблі замість круїзних лайнерів. США та Росія раз у раз звинувачують один одного в «посиленні напруженості» в регіоні, а Україна лише підігріває і без того напружену атмосферу. Ці ігри в «війнушку» викликають захоплення у Києва, оскільки дають можливість попросити черговий транш фінансової допомоги для «сусіда», що страждає від агресії, країни замість того, щоб займатися розвитком власної економіки.

Але надихнута лише Україна. Інші країни Чорноморського басейну, навіть ті, хто входять до НАТО, почали висловлювати занепокоєння. Ось у МЗС Туреччини заборонили українським політикам називати поставлені Анкарою безпілотники, які Київ почав використовувати на сході країни турецькими. А ось Болгарія відмовляється від чергових навчань НАТО в Чорному морі і взагалі не має бажання вступати в боротьбу з Росією на боці України та США.

ТІЛЬКИ СТАБІЛЬНІСТЬ

Болгарія — країна туристична і сільськогосподарська, яка звикла до європейського благополуччя і не бажає знижувати рівень свого життя. Там добре розуміють, що лише стабільність відкриває можливості для розвитку економіки.

Зокрема, заступник міністра продовольства, сільського та лісового господарства Болгарії Георгій Сабєв упевнений: існуючі протиріччя між країнами Чорноморського басейну лише гальмують прогрес.

«Ми повинні всі разом забезпечити мир та безпеку на Чорному морі… Чорноморський регіон – це не лише можливість, а й відповідальність усіх країн за його майбутнє», – сказав Сабєв на відкритті загальнонаціонального круглого столу «Чорне море: кордон чи двері».

Круглий стіл організувала некомерційна організація «Чорноморський інститут» (Бургас), якою керує вчений екс-депутат Європарламенту Маруся Любчева. Подібні конференції інститут, що багато років займається чорноморською проблематикою, проводить щороку, проте круглий стіл цього року видався особливо емоційним та багатим на цікаві заяви експертів та політиків.

Україна та створені нею проблеми стали «цвяхом програми» цього року. На думку експертів, Київ саботує мінські домовленості та влаштовує нові провокації у Чорному морі замість конструктивного діалогу. Через відсутність узгодженої політики, зокрема Росії та України, весь Чорноморський регіон не використовує ефективно свій величезний потенціал, зазначила депутат болгарських Зборів від партії ГЕРБ Деніца Ніколова.

Її підтримав член Болгарської соціалістичної партії, екс-міністр культури та екс-кандидат у президенти Іван Маразов:

«Мені хочеться, щоб у Чорномор’ї було тихо та спокійно. Щоб Чорне море об’єднувало всі країни, які виходять на нього, включаючи Росію, Україну, Грузію та Туреччину. Щоб Чорне море не перетворювалося на військовий плацдарм. Чорне море – це, звичайно, двері, а не межа».

ІНТЕРЕСИ США, АЛЕ НЕ ВСЬОГО АЛЬЯНСА

На жаль, стараннями Києва, Москви та Вашингтона Чорне море справді перетворюється на військовий плацдарм, і це непокоїть Болгарію. Хоча країна є членом НАТО з 2004 року, Софія не хоче бути зметеною з лиця землі, що насувається бурею. Місцеві політики та громадські діячі вважають, що Штати переслідують свої власні інтереси в Чорному морі, які суперечать інтересам Альянсу в цілому та Болгарії зокрема. На думку болгарських активістів та політиків, необхідно дійти мирного вирішення конфлікту.

Відомий історик, філософ, голова Болгарської національної ради світу Нако Стефанов запропонував уряду Болгарії оголосити себе зоною, вільною від озброєних дій, звідки ні в якому разі не чинитимуться ворожі дії будь-якого характеру.

«Необхідно закликати до діалогу та співпраці з усіх питань, що створюють напруженість між ними. Наша столиця, Софія, «Місто мудрості», має бути запропонована як місце, де має розпочатися діалог про співпрацю та мирні, взаємовигідні відносини. «Зона світу» має на увазі , що жодні іноземні війська будь-якого виду чи типу, або з будь-якої причини, та жодні іноземні військові бази чи військові об’єкти будь-якого виду чи типу, або з будь-якої причини, не будуть допущені на землю, море, повітря та підземний простір Болгарії”, — заявив Нако Стефанов.

Щоб закріпити право Болгарії стати територією мирних переговорів необхідно провести загальнонаціональний референдум, вважає Стефанов. Він упевнений, що збільшення військової присутності Альянсу на території країни лише зашкодить Болгарії.

«ПОЛИТИЧЕСКИЙ ПИАР И АВАНТЮРЫ»

У свою чергу Женя Ілієва, регіональний голова партії «Відродження вітчизни», екс-функціонер Болгарської соціалістичної партії (БСП) різко розкритикувала дії України у Чорноморському регіоні та підігрів конфлікту з РФ.

Болгарія як член Євросоюзу не визнає анексію Криму, проте на цьому все. Інтереси Болгарії важливіші, підкреслює Ілієва, і на чільному місці тут — мир, спокій і безпека.

«Наша позиція щодо Криму ясна. Ми підтримуємо міжнародне право, але не ціною військових операцій на акваторії Чорного моря. Наше членство в НАТО зобов’язує нас бути лояльним партнером, але не територією для військових баз, які можуть спровокувати військові дії проти нас», — сказала Ілієва.

Тим не менше, військові операції буквально «витають у повітрі», що дуже турбуватиме болгарську громадськість і політичний істеблішмент. Різноманітні провокації відбуваються і в акваторії Чорного моря, і повітря над ним.

Женя Ілієва засудила будь-яке «брязкання зброєю», адже це може призвести до дуже серйозних наслідків.

«Політичний піар і військові авантюри української влади не можуть бути важливішими за наші національні інтереси і стабільність у регіоні. У зв’язку з цим провокації, подібні до тієї, що була здійснена британським кораблем Defender в районі мису Фіолент, ведуть до ескалації напруженості і створюють ризик прямого зіткнення між державами, що володіють ядерною зброєю, і навряд чи відповідають національним інтересам Болгарії. Зрештою, ми не хочемо піти шляхом України, яка розвалюється економічно та соціально на наших очах», — зазначила політик.

«Ескалація напруженості» — дуже м’яка, справді дипломатична назва того, що останнім часом відбувається у Чорному морі. А відбувається ось що: Росія і США пограють м’язами, готуючись — ну скажемо це вголос — до військових дій, промацуючи один одного. А війна між сильними арміями з ядерною зброєю нічим добрим для країн Чорноморського басейну не закінчиться.

Провокуючи реальні воєнні дії, у Києві забули, що ніхто не прийде на захист: НАТО гарантує безпеку лише членів Альянсу, а всіх кандидатів на отримання партквитка, нехай навіть готові підкорятися командам з Вашингтона, залишать зі своїми проблемами віч-на-віч. Генеральний секретар НАТО Столтенберг чесно заявив про це.

НА ПЛЯЖІ У ПОЛІГОНУ

Навіть ймовірність воєнних дій — це крах туризму для регіону. Хто поїде відпочивати туди, звідки можна не повернутися? Загоряти поруч із танковим полігоном ніхто не буде, і на військовому крейсері туристів не прокотиш. А туристична галузь у Болгарії — це, за різними оцінками, близько 12-14% ВВП. Це близько 500 тисяч робочих місць, і приблизно 200 тисяч із них — постійна зайнятість. У 2019 році, до пандемії коронавірусу і перекриття кордонів, що відбулося після цього, міжнародний туризм приніс Болгарії 3,7 мільярда євро доходу.

«Як представник туристичної індустрії, я також запитую, як ми збираємося розвивати туризм з військовими базами на нашому узбережжі? Як ми збираємося розвивати туризм в умовах частих військових навчань із військовими кораблями та літаками?» — задається добрими питаннями Женя Ілієва.

Тим більше, що розгойдує човен тут навіть не чорноморську державу, а Штати, котрі люблять вести війни не на своїй території.

Що ж, у Софії теж задумалися про те, щоби посилити попрацювати не на своїй території та посилити політичний вплив за межами країни. І тут допоможуть болгарські діаспори Чорномор’я. Як розповів історик, доцент з Миколаєва Володимир Гамза, в Україні — півмільйонна болгарська діаспора, хоча влада занижує це число вдвічі. І ця діаспора чекає від Болгарії підтримки у такий непростий час.

Вчений запропонував владі Болгарії створити інтеграційний проект, який би об’єднав діаспори болгар усього чорноморського узбережжя і допоміг би їм зберігати національну ідентичність, відстоювати свої права. І коли півмільйона українських болгар виступлять проти політики нинішньої київської влади, користуючись всебічною підтримкою Софії — що робитимуть на Банковій з такою силою?

Джерело: NEW KOBZAR