Себорея, або як в деяких випадках її називають лупа у котів — це не просто неприємна проблема, а повноцінне шкірне захворювання, що приносить тварині дискомфортні відчуття та потребує кваліфікованого втручання.
Себорея є порушенням роботи сальних залоз. Цей стан напряму не загрожує життю тварини. Однак, попри погіршення якості життя улюбленця через набридливий та виснажливий свербіж, себорея може викликати вторинні інфекції.
Існує декілька різновидів захворювання, кожен з яких характеризується своєю симптоматикою, особливостями та підходами до лікування. Фахівці Терра Вет рекомендують не займатися самостійним лікуванням домашнього улюбленця, адже під банальною “лупою” можуть ховатися інші, більш серйозні проблеми. Варто звернутися до клініки за повноцінною діагностикою та підбором оптимальної схеми лікування в кожному конкретному випадку.
Різновиди себореї у котів
Проблема “лупи” людям знайома здебільшого з реклами косметичних засобів. Щасливі та задоволені користувачі хедендшолдерс буквально танцюють від ейфорії, позбуваючись від проблеми під теплими струменями води. У випадку домашніх пухнастиків все не настільки райдужно. Себорея у котів суттєво погіршує якість життя улюбленців, та першою розрекламованою шампунькою проблему не вирішити.
Ветеринари виділяють такі різновиди себореї:
- Суха. Характеризується зниженням вироблення шкірного сала. Це призводить до надмірної сухості шкіри та утворення лусочок, що розподіляються по всій шерсті тварини. Виявити суху себорею власник може при погладжуванні кота проти шерсті. Лусочки обсипаються своєрідним снігопадом.
- Жирна. Інша сторона проблеми, що викликана надмірною активністю сальних залоз. При цьому шкіра тварини стає жирною, лусочки — липкими та маслянистими. Шерсть виглядає сальною, лусочки не осипаються при погладжуванні. В занедбаних випадках, при склеюванні лусочок на шкірі тварини утворюється суцільна жирна плівка. Найчастіше виявити накопичення вологих лусочок можна у важкодоступних для тварини місцях — за вухами, та на спині, особливо в районі хвоста.
В деяких випадках спостерігається змішана себорея з одночасними симптомами сухої та жирної форми на окремих ділянках тіла. Крім того, різниться колір самих лусочок:
- білі або сірі — типовий прояв сухої себореї;
- жовті або коричневі характерні для жирної себореї, колір обумовлений змішуванням себуму з брудом та відмерлими частинками шкіри;
- чорні — свідчать про наявність грибка чи паразитів.
Причини виникнення себореї у котів
На розвиток захворювання у тварин можуть впливати як зовнішні, так і внутрішні фактори. До зовнішніх відносяться:
- Відсутність належного догляду. Зокрема, нерегулярне вичісування шерсті, підбір неправильних засобів для догляду, що здатні порушити природний захисний бар’єр шкіри та викликати себорею.
- Паразити. Блохи, кліщі або волосоїди своїми укусами викликають свербіж. Через це тварина постійно розчісує шкіру, є ризик виникнення ран, зокрема й вторинних інфекцій.
- Грибки. Інфекції на кшталт мікроспорії чи трихофітії вельми часто супроводжуються лущенням шкіри.
- Непереносність певних речовин. Залежить виключно від індивідуальних особливостей конкретної тварини.
- Сухість повітря в приміщенні чи сонячні опіки. Призводять до пересихання, запалення та надалі — лущення шкіри.
Серед внутрішніх чинників, що можуть спровокувати себорею у котів:
- Порушення обміну речовин. У цьому випадку себорея є побічним симптомом.
- Шкірні захворювання. Дерматити, екземи, алергічні реакції чи бактеріальні інфекції провокують зміни в організмі, що супроводжуються, зокрема, себореєю.
- Проблеми з надмірною вагою чи опорно-руховою системою. Якщо кіт не здатен якісно вилизуватися через проблеми з доступом до окремих ділянок шкіри, то в цьому місці створюються умови для розвитку себореї.
- Неправильне харчування. Незбалансований раціон, дефіцит потрібних вітамінів та мінералів негативно впливають на стан шкіри та шерсті, що проявляється, зокрема, таким симптомом як себорея.
- Стрес. Цей негативний фактор впливає на тварин, так само як і на людину — послаблює імунітет, та сприяє розвитку захворювань.
Діагностика себореї у тварин
На перший погляд здається, що виявити у тварини себорею можна самостійно. Тим паче, що сухі чи жирні лусочки помітні неозброєним оком. Проте в цьому випадку варто бути обережним. Адже симптоми себореї доволі схожі з проявами інших, більш серйозних захворювань, зокрема:
- алергічних реакцій;
- грибкових інфекцій;
- паразитарних інфекцій;
- гормональних порушень;
- бактеріальних захворювань.
Поставити точний діагноз може лише кваліфікований фахівець ветеринарного центру. Лікарі клініки Терра Вет для діагностування себореї впроваджують комплексний підхід з комбінацією різних методів:
- ретельний зовнішній огляд та збір анамнезу;
- шкірні зішкреби, що допомагають виявити паразитів або грибкові інфекції;
- аналіз крові для виявлення можливих гормональних порушень або системних захворювань;
- біопсія, що дозволяє підтвердити діагноз та виключити інші захворювання.
Лікування себореї у котів
В разі своєчасного виявлення та діагностування хвороби, можна обмежитися місцевим лікуванням із застосуванням зовнішніх препаратів серед яких мазі, креми та шампуні. При важкому протіканні захворювання, або в запущених випадках фахівці клініки Терра Вет можуть додатково призначити:
- препарати для зниження запалення та полегшення свербежу;
- антибіотики у разі бактеріальної інфекції;
- протигрибкові препарати.
Додатково лікар може призначити коригування дієти, харчові добавки або ж цикл лікування основної хвороби, у разі якщо себорея є вторинним проявом іншого захворювання.
Профілактика себореї
Навіть якщо здається, що себорея у кота не є серйозним захворюванням, та можна знехтувати професійною допомогою, то не варто піддаватися цій хибній думці. Адже, як там казали у відомій рекламі: “лупа — це не косметична, а медична проблема”. Тож вирішувати її треба в умовах ветеринарної клініки. Нехтування лікуванням призводить до низки ускладнень, що погіршують не тільки якість життя домашнього улюбленця, а й стан здоров’я. Зокрема:
- Ризик виникнення вторинних інфекцій. Пошкоджена шкіра та надлишок сальних виділень створюють сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів. Ті, своєю чергою, через пошкоджені ділянки шкіри потрапляють всередину організму.
- Рани та виразки. Постійне чухання та надмірне вилизування є прямим шляхом до серйозних пошкоджень шкіри.
- Свербіння та подразнення. Заважають тварині нормально існувати, а в більш серйозних випадках впливають на поведінку кішки.
Запобігти захворюванню та уникнути потреби в лікуванні себореї можна за допомогою простих рекомендацій. Серед них:
- якісний догляд за шерстю, постійний огляд тварини та вичісування котів, особливо довгошерстих порід;
- своєчасна обробка від паразитів;
- збалансоване харчування із комплексом необхідних вітамінів та мінералів;
- вакцинація для зміцнення імунітету;
- регулярні профілактичні огляди у ветеринара для виявлення симптомів захворювання на ранніх стадіях.
Здоров’я та комфорт домашніх улюбленців напряму залежить від уважності господаря. Тож при перших проявах проблем зі шкірою варто негайно звернутися до фахівців Терра Вет для діагностики та лікування себореї у котів.
Останні коментарі